Metody uzdatniania wody

Skład wody

woda ze studni - problemyWoda ze studni

To rozwór wodny rozpuszczonych gazów i substancji stałych, czasem też zawiesin. Mogą być w nich obecne mikroorganizmy i substancje organiczne. Występujące w wodzie substancje naturalne, zwane domieszkami (w odróżnieniu od pozostałych, wprowadzanych do wody wskutek działalności człowieka – zanieczyszczeń), pochodzące najczęściej z naturalnych procesów rozkładu i rozpuszczania skał, to:
makroskładniki: wapń, magnez, sód, potas, chlorki, siarczany, wodorowęglany,
składniki podrzędne: związki żelaza, azotu, glinu i substancje organiczne,
mikroskładniki: pierwiastki rzadkie, śladowe, promieniotwórcze.

.

 

 


Metody uzdatniania wodyWoda wodociągowa

Taka woda jest już w dużej mierze odpowiednio przygotowana tak, aby przynajmniej spełniać wymagania jakości wody do picia. Jednak z powodu wtórnego zanieczyszczenia, do którego może dochodzić podczas transportu wody do odbiorców (zły stan sieci wodociągowej, awaryjność, itd. – więcej: doczyszczanie wody wodociągowej), często woda zawiera zbędne składniki: zanieczyszczenia mechaniczne, typu piasek, fragmenty osadów, rdzy, nadmierną twardość (przedsiębiorstwa wodociągowe nie są zobligowane do zmiękczania wody), nadmierne ilości dezynfektanta, co objawia się chlorowym zapachem wody.

 

Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody – oczyszczanie wody – doczyszczanie wody polega na dostosowaniu jakości wody do potrzeb odbiorców, pod kątem zdrowotnym, estetycznym. Woda musi spełniać odpowiednie normy – dla wody do picia i na potrzeby bytowo-gospodarcze, albo na potrzeby przemysłowe – w zależności od procesów przemysłowych.

Podstawowe pojęcia można znaleźć na stronie: uzdatnianie wody.

Nasza oferta skierowana jest do mieszkańców całej Polski, dla województwa mazowieckiego (szczególnie Warszawa i okolice) oraz śląskiego i ościennych (tam polecamy usługi firmy Hydrochemia) oraz tych, którzy chcą korzystać z zakupów wysyłkowych, mamy dokładniejsze informacje:
uzdatnianie wody mazowieckie
uzdatnianie wody śląskie
stacje uzdatniania wody – zakupy przez internet.

Główne procesy i metody uzdatniania wody

W celu poznania metod uzdatniania wody, należy wiedzieć jakie procesy są stosowane. Aby usunąć konkretne zanieczyszczenie można wybrać najlepszy sposób  – metodę uzdatniania wody.

Metody uzdatniania wody - ECONETGłównymi procesami służącymi do uzdatniania wody są:
odżelazianie i odmanganianie = usuwanie żelaza i manganu – do tego służą odżelaziacze,
filtracja mechaniczna = usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, zawiesin. piasku – z pomocą filtrów mechanicznych,
zmiękczanie = zmniejszenie lub usunięcie twardości wody – zwykle za pomocą zmiękczaczy,
filtracja węglowa = adsorpcja na węglu aktywnym – filtry węglowe do poprawy właściwości organoleptycznych wody,
wymiana jonowa – usuwanie odpowiednich kationów i anionów – przykładem jest zmiękczanie, czyli usuwanie kationów wapnia i magnezu, oraz jonu amonowego, azotanów, żelaza i manganu,
dezynfekcja = zniszczenie organizmów patogennych – chemiczna (środki chemiczne, najczęściej z chlorem), fizyczna (lampy bakteriobójcze UV).

Teraz możemy zapytać, np. jaką metodą odżelaziać wodę, czy takim sposobem zostanie usunięty mangan, a co z zapachem siarkowodoru? Czy podczas zmiękczania wody zostaną usunięte jakieś inne kationy, czy zmiękczanie nie będzie powodowało, że powstanie zbyt miękka woda? A dezynfekcja – czy chemiczna, czy za pomocą lampy bakteriobójczej UV?

No tak, chcielibyśmy uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Jeśli w wodzie jest żelazo to wtedy…, jeśli woda jest mętna, albo ma zbyt niski odczyn pH, wówczas…

Oczywiście są metody uzdatniania wody, które zdecydowanie polecamy, bo sprawdziły się w wielu przypadkach (przykładowo złoże katalityczne Greensand Plus, ale w układzie z hydroantracytem).

Są takie technologie, których nie zalecamy, bo przy danym składzie wody, prawdopodobnie się nie sprawdzą. Przykładowo usuwając żelazo i mangan, szczególnie jeśli woda jest twarda,  nie jest dobrym pomysłem stosowanie złoża dolomitowego, chyba, że jest to filtr w funkcji doczyszczającej. Często popełnianym błędem jest zastosowanie tylko zmiękczacza, jako odżelaziacza, jeśli np. woda zawiera siarkowodór albo stężenie żelaza lub manganu jest bardzo wysokie.

Z tego powodu, można wybrać odpowiednią technologię wody – metody uzdatniania wody, znając jakość wody, potrzeby i możliwości odbiorcy, co do jakości i ilości wody.

Szukasz jeszcze jakichś informacji, wahasz się, jakie metody uzdatniania wody warto zastosować dla Twojej wody – napisz, zadzwoń 22 498 15 98.