Czy zmiękczona woda…

Z uwagi na wiele pytań dotyczących wody zmiękczonej, rozpoczynamy listę pytań i odpowiedzi. Zestaw będziemy stopniowo rozbudowywać. Prosimy o pytania.

Czy woda zmiękczona... zmiękczacze wody

.Dodatkowe informacje o zmiękczaniu wody

O procesie zmiękczania.
Jak działa zmiękczacz.
Zmiękczanie wody- twarda woda.
Kamień niszczy pralkę – dlaczego zmiękczać wodę.
Twarda woda – czy trzeba zmiękczać wodę.
Zmiękczacze..t.

.
Wasze pytania

1. Czy woda zmiękczona jest śliska?

Woda całkowicie zmiękczona przypomina wodę górską. Niektórzy mogą nazwać taką wodę śliską – mydło się w niej łatwo pieni, ale trudno spłukuje.

2. Czy woda zmiękczona zawiera kamień?

Woda w ogóle nie zawiera kamienia, w sensie osadów niszczących urządzenia, wysuszających skórę. To wskutek obecności soli wapnia i magnezu woda, szczególnie podgrzana, ma tendencję do tego, że powstaje w niej kamień. Zatem woda miękka to taka, z której usunięto częściowo lub całkowicie twardość wody, a przez to ograniczono lub wyeliminowano zdolność do wytwarzania kamienia kotłowego.

3. Czy woda zmiękczona jest jałowa?

Zmiękczanie wody zmniejsza zawartość wapnia i magnezu, przy okazji żelaza i manganu. W wodzie pozostają inne składniki, w wodzie odpowiednio zmiękczonej również pewne ilości wapnia i magnezu. Zatem wody po zmiękczaczu nie można nazwać jałową. Taka może być produkowana np. z systemów odwróconej osmozy bez mineralizacji.

4. Czy woda zmiękczona zawiera więcej sodu?

Najbardziej popularnym i skutecznym sposobem zmiękczania wody jest wymiana jonowa na wymiennikach sodowych (silnie kwaśne kationity). Po procesie zmiękczania na miejscu wapnia i magnezu wprowadza się do wody sód. Jednak ilości te mają znaczenie jeśli w wodzie od początku sodu było dużo oraz woda ma bardzo wysoką twardość, od ok. 800 mgCaCO3/dm3. Duża ilość sodu w spożywanej wodzie może zatrzymywać wodę w organizmie, co jest dobre, np. dla aktywnych sportowo, ale niewskazane dla osób z nadciśnieniem. Przy czym muszą to być naprawdę wysokie zawartości! Zmiękczanie nie powoduje tak dużego zwiększania zawartości sodu, której należałoby się obawiać.

5. Czy woda zmiękczona nadaje się do picia – czy jest zdrowa?

Woda odpowiednio zmiękczona, czyli do poziomu ok 60 mgCaCO3/dm3 nadaje się do picia. Woda całkowicie zmiękczona może być mało smaczna i nie jest zdrowa, prawdopodobnie może wypłukiwać minerały z organizmu. Z kolei twarda woda, czyli ze zbyt dużą zawartością soli mineralnych również może być szkodliwa. Poziom zmiękczenia i smak wody to odczucia zupełnie subiektywne.

6. Czy woda zmiękczona wysusza skórę?

Woda twarda wysusza skórę, woda bardzo miękka utrudnia spłukiwanie kosmetyków, stąd bardzo rzadko, ale może wywoływać podrażnienia skóry. Najważniejsze jest zmiękczenie do odpowiedniego poziomu. A jest to bardzo prosta sprawa.

7. Czy woda zmiękczona zawiera wapń i magnez?

Woda zmiękczona zawiera mniej wapnia i magnezu niż woda twarda. Zmiękczanie to proces polegający na usuwaniu wapnia i magnezu. W zależności od przeznaczenia wody, zmiękcza się ją całkowicie lub do określonego poziomu twardości.

8. Czy woda zmiękczona powoduje, iż na praniu pozostają plamy?

Woda zbyt zupełnie zmiękczona może być przyczyną niezadowalającej jakości prania – utrudnia działanie i wypłukanie detergentów.

9. Co zawiera sól do zmiękczania wody?

Sól do zmiękczania wody, czyli sól tabletkowana (pastylkowana), która nie tyle zmiękcza wodę, co regeneruje żywicę zmiękczającą, produkowana jest przez kilka zakładów w Polsce. Podaje się w świadectwie kontroli jakości zestawienie ważnych parametrów dotyczących składu i właściwości tabletek solnych. Zawsze jest to zawartość chlorku sodu (NaCl), a pozostałe zależą od producenta. Przykładowo tabela w takim świadectwie może wyglądać następująco:

Wyszczególnienie

j.m.

Parametry gwarantowane

Wyniki badania

Chlorek sodu min % 99,1 – 99,9 99,87
Siarczany max % 0,12 0,12
Wapń % 0,002-0,1 0,002-0,1
Magnez max % 0,001 0,001
Żelazo max % 0,003 0,003
Wilgotność max % 0,03 0,03
pH 1% roztworu 5,0 – 8,0 5,0 – 8,0
Ścieralność max % 0,5 0,5
Substancje nierozpuszczalne w wodzie max % 0,05 0,05
Współczynnik twardość N/cm 250 – 350 339
Wymiary mm Średnica 25 mm
Wysokość 12 mm
Średnica 20 mm
Wysokość 12 mm

10. Czy częstotliwość regeneracji zmiękczacza wody ma wpływ na twardość wody?

Regeneracja zmiękczacza musi być ustawiona tak, żeby uwzględniała twardość wody, w stosunku do objętości jonitu zmiękczającego. Wówczas po przefiltrowaniu określonej objętości wody następuje przywracanie zdolności jonowymiennej żywicy zmiękczającej, czyli regeneracja. Przykładowo, jeśli twardość wody wynosi 300 mgCaCO3/l, ustawiamy zmiękczanie do poziomu 50 – 60 mgCaCO3/l, zmiękczacz zawiera 36 l żywicy, regeneracja powinna włączać się mniej więcej po przefiltrowaniu 4,5 m3 wody (często z uwzględnieniem pory nocnej). Jeśli będzie zachodziła później, wtedy użytkownicy dostaną wodę twardą, jeśli zbyt wcześnie, nie wpłynie to na twardość wody, ale na niepotrzebne zużycie soli i wody do płukania.

11. Jaki ma związek twardość wody i przewodność wody

O tym przeczytaj tutaj: Jaka jest zależność twardości wody i przewodności?