Zmiękczanie wody

Co usuwać? Twardość wody jest to cecha wody, którą najczęściej obrazowo definiuje się jako „zdolność wody do zużywania pewnej ilości mydła bez wytworzenia piany”. Właściwość tą nadają wodzie głównie rozpuszczone sole wapnia i magnezu. Zwykle jony wapnia dominują nad jonami magnezu.

Twarda woda to taka, która zawiera duże ilości wapnia i magnezu.

Dlaczego usuwać? Dlaczego zmiękczać wodę? Obecność wapnia i magnezu w wodzie do picia i na potrzeby gospodarczo – przemysłowe ma zarówno znaczenie zdrowotne jak i techniczne. Absolutnie nie zaleca się spożywania wody zupełnie zmiękczonej. Twarda woda wpływa na wysuszanie skóry po myciu i jest przyczyną powstawania osadów – kamienia zarówno na sanitariatach, w czajnikach, pralkach, jak i wewnątrz rur wodociągowych.

Twardość wody ma bardzo istotne znaczenie technologiczne dla wielu gałęzi przemysłu i to zarówno dla produkcji, chłodzenia, jak i zasilania kotłów. Woda bardzo miękka stwarza korzystne warunki do rozwoju procesu korozji w przewodach wodociągowych, twarda woda przyczynia się do powstawania osadów, stopniowo zmniejszając przepustowość przewodów.

Tylko odpowiednio zmiękczona woda nie wysusza skóry! ECONET zadba o Twoje zdrowie.

Tylko odpowiednio zmiękczona woda nie wysusza skóry!
ECONET zadba o Twoje zdrowie.

Jak usuwać? Wśród różnych metod zmiękczających wodę polecamy wymianę jonową. W tym celu stosuje się kationity silnie kwaśne pracujące w cyklu sodowym, co oznacza, że jony wapnia i magnezu są zatrzymywane i wymieniane na jony sodu. Zatem po procesie wymiany jonowej stężenie jonów sodu w wodzie nieznacznie wzrasta. W pewnym momencie wyczerpuje się zdolność wymienna żywicy, którą należy przywrócić w procesie regeneracji za pomocą solanki, uzyskanej przez rozpuszczenie chlorku sodu (w postaci soli tabletkowej).

Ponieważ najczęściej zupełne usunięcie twardości nie jest wskazane, stosuje się odpowiednio skonfigurowane zmiękczacze – systemy pozwalające na uzyskanie mieszaniny wody twardej z wodą całkowicie pozbawioną jonów wapnia i magnezu (zupełnie zmiękczoną).

Typowe jonity są wrażliwe na dodatkowe zanieczyszczenia – mogą ulec uszkodzeniu, jeśli w wodzie znajduje się zbyt dużo zanieczyszczeń mechanicznych, żelaza i manganu lub związków azotu. Z tego względu przed wymianą jonowa powinny być koniecznie usunięte z wody. Oczywiście możliwe jest odżelazianie i odmanganianie wody na zmiękczaczu, szczególnie jeśli stężenia związków Fe i Mn nie są wysokie.

Przeczytaj również: Jak działa zmiękczacz.
Obejrzyj: Zmiękczanie wody- twarda woda.

Dla klientów indywidualnych: Zmiękczanie wody – Zmiękczacze do wody
Dla budynków wielorodzinnych, biurowców: Zmiękczanie wody
Dla przemysłu: Obniżanie twardości wody – zmiękczanie

Jeśli masz pytania dotyczące zmiękczania wody, zadzwoń: 22 498 15 98.