Zmiękczacze wody

To bardzo często poszukiwane urządzenia do uzdatniania wody. Potrzebują ich ci, którzy mają wodę z własnej studni oraz odbiorcy wody wodociągowej. Twarda woda, czy trzeba zmiękczać wodę, o kamieniu kotłowym i pytania o wodę zmiękczoną – to tylko niektóre zagadnienia, które poruszyliśmy na naszej stronie.

Najłatwiejszym sposobem stwierdzeniem, iż woda jest twarda jest obserwacja, czy wytwarza się biały osad na wylewkach, uczucie mocnego ściągania skóry po myciu. Twarda woda utrudnia powstanie piany podczas mydlenia, miękka źle spłukuje taką pianę.

Jak działają zmiękczacze

Zmiękczacze kompaktowe i oddzielne, twarda woda

Najbardziej popularną metodą zmiękczania wody jest wymiana jonowa. Z kolei wymienniki jonowe to rodzaj filtrów wody, gdyż woda powoli przesącza się przez  tzw. żywicę jonowymienną. Żywica to drobne kuleczki, które nie tylko wyłapują zanieczyszczenia w sposób mechaniczny, ale głównie przeprowadzają reakcje wymiany jonów.  Do zmiękczania stosowane są jonity, które wymieniają kationy wapnia i magnezu na kationy sodu. Dodatkowo przechwytywane są kationy żelaza i manganu. Zatem woda po zmiękczeniu nie ma już soli wapnia i magnezu, ale sole sodowe – zobacz schemat zmiękczania wody.

Taki proces wyłapywania i zamieniania jonów nie może trwać wiecznie. Kiedyś zabraknie wolnych miejsc i wówczas trzeba zregenerować jonit. Najprościej proces odnowy właściwości żywicy prowadzi się przemywając ją solanką. I właśnie po to dosypuje się sól tabletkowaną.

To nie sól zmiękcza wodę! Przecież nie pijemy wody słonej (tak może być przy ogromnych twardościach wody, blisko 1000 mgCaCO3/dm3, ale słony smak nie jest wynikiem dodawania soli). Sól tabletkowana służy tylko do regeneracji żywicy jonowymiennej.

 Zobacz parametry i ceny zmiękczaczy:

Twarda woda i co dalej

To, że ktoś stwierdził, że ma twardą wodę, co przeszkadza przy kąpieli, niszczy urządzenia, powoduje straty, i chciałby coś z tym zrobić – to już pierwszy krok.

Z uwagi na wygląd zmiękczacze, jak na zdjęciu powyżej, mogą działać jako urządzenia z osobnym zbiornikiem na solankę lub kompaktowe. W tych drugich sól tabletkowaną wsypuje się wprost do obudowy. Należy zaznaczyć, iż zmiękczacze kompaktowe są dostępne do określonej wydajności, czasem mogą być zbyt małe, np. do bardzo twardej wody.

Istotny jest system sterowania pracą zmiękczaczy. Zdecydowanie godne polecenia są zawory CLACK oraz tańsze warianty zmiękczacze z systemami CANATURE. Najczęściej w wersji objętościowej – regeneracja następuje po przefiltrowaniu zaprogramowanej objętości wody. W wersji czasowej (regeneracja po określonym czasie działania) znajduje zastosowanie np. w zmiękczaniu wody do uzupełniania w instalacjach CO.

I jeszcze zawór mieszający – praktycznie zawsze potrzebny, gdyż w niewielu przypadkach potrzebujemy wody całkowicie zmiękczonej. Mieszanie polega na tym, że odbiorca wody dostaje mieszaninę wody zmiękczonej i twardej, w proporcji takiej, aby wynik zaspakajał potrzeby, co do twardości wody. Przykładowo twardość wody wynosi 240 mgCaCO3/dm3, a dążymy do optymalnej wartości ok 60 mgCaCO3/dm3. Wówczas potrzebujemy 4-krotnego zmiękczenia. Zatem 3/4 wody zmiękczamy + 1/4 to woda twarda.

Do instalacji zmiękczacza potrzebne jest:
odpowiednie miejsce do zamontowania (pomieszczenie, w którym woda nie zamarznie, nawet przy najbardziej ostrej zimie),
standardowe gniazdo elektryczne, aby włączyć zawór sterujący,
możliwość włączenia się do rury odprowadzającej ścieki – do odprowadzenia popłuczyn, czyli ścieków powstających po płukaniu filtra.

Zmiękczacze – jak wybrać

Zmiękczacze wody - od ECONET

Najlepiej zostawić to nam – firmie ECONET. Ponieważ mamy doświadczenie, zmiękczamy wodę, na różne potrzeby, już od lat.

Jak przy każdej stacji uzdatniania wody, należy wziąć pod uwagę różne czynniki:
1. jakość wody – twardość wody, obecność innych domieszek lub zanieczyszczeń – czy trzeba stosować dodatkowe procesy uzdatniania wody,
2. zużycie wody – wpływa na wielkość urządzeń – również twardość wody determinuje wielkość urządzenia, z uwagi na częstotliwość regeneracji,
3. warunki montażowe – co realnie da się zastosować,
4. wymagania użytkowników, co do jakości wody, również odczucia estetyczne,
5. czy zmiękczacz ma dostarczać nieprzerwanie wodę miękką – rozwiązania często stosowane w budynkach wielorodzinnych,
6. budżet przeznaczony na stację uzdatniania wody.

Niech Cię głowa już nie boli
ECONET dobierze najbardziej optymalny zmiękczacz

Przykładowe instalacje zmiękczaczy:
Zmiękczanie wody w domu
Stacja zmiękczania wody – budynek wielorodzinny

Masz pytania, wątpliwości – napisz, zadzwoń 22 498 15 98.