Usuwanie siarkowodoru – zapachu zgniłych jaj

Zapach wody – jaki jest odpowiedni? Norma jakości wody podaje, że powinien być akceptowalny przez konsumentów, a to stwierdzenie pozwalające na subiektywną ocenę. Tak naprawdę chodzi o to, żeby woda była bezwonna.

Usuwanie siarkowodoru z wodyZimna woda śmierdzi

Woda z ujęcia może mieć naturalny, ale zupełnie niemożliwy do zaakceptowania zapach. Czasem to mieszanka zapachów, trudna do zidentyfikowania.

Zapach metaliczny wskazuje, że w wodzie obecne jest żelazo i to jego forma rozpuszczona – zatem do usunięcia potrzebny jest odżelaziacz.

Siarkowodór to zdecydowanie dominujący zapach. Często występujący wraz z żelazem i manganem. I jeśli instaluje się filtr ze złożem Greensand Plus, nie ma problemu, gdyż ten materiał filtracyjny usuwa również H2S.

Jeśli w wodzie nie ma nadmiaru żelaza i manganu, wówczas siarkowodór należy usuwać poprzez filtrację węglową. Filtr węglowy z odpowiednio dobranym węglem aktywnym dodatkowo poprawi inne właściwości organoleptyczne wody.

Ciepła woda śmierdzi

Bardzo często zdarza się, że ten nieznośny zapach wody występuje tylko i wyłącznie w ciepłej wodzie. Czy wówczas należy zastosować jakiś filtr na ciepłą wodę? Zdecydowanie nie!

Punktem w instalacji, odpowiedzialnym za powstawanie siarkowodoru (bo powstawać gdzieś musi, skoro zimna woda nie śmierdzi) jest podgrzewacz wody. Należy odszukać instrukcję do tego urządzenia, bo producent podaje zwykle wytyczne, co w tym wypadku należy zrobić. Przykładowo: Przykry zapach lub ciemne zabarwienie wody w zasobniku spowodowane jest obecnością zmniejszających zawartość siarczanów bakterii występujących w wodzie o małej zawartości tlenu. Czyszczenie zbiornika, wymiana anody ochronnej i podgrzanie wody do temperatury 60°C. Jeżeli to nie wystarczy, zaleca się montaż anody przeciwprądowej. Koszty montażu ponosi użytkownik. Fragment pochodzi z instrukcji Storacell, Junkers Bosch Termotechnik.

Zatem rozwiązanie problemu zapachu ciepłej wody to:
1.
wymiana anody magnezowej, na nową magnezową lub trwalszą tytanową,
2.
chlorowanie instalacji (siarkowodór + podchloryn sodu = substancja bez zapachu),
3.
okresowe przegrzewanie instalacji.

Jeśli ktoś chce natychmiastową eliminację okropnego zapachu, koniecznie powinien zacząć od wyciągnięcia anody magnezowej. Efekt zwykle jest natychmiastowy.