Nieraz istnieje potrzeba, aby do wody wprowadzić odpowiednie substancje chemiczne. Najprostszy podział takich środków to:
♦ substancje do dozowania do obiegów grzewczych i kotłowych – np. inhibitory korozji, czyli substancji, które ochronią instalację przed korozją,
♦ substancje do dozowania do obiegów chłodniczych i klimatyzacyjnych – do ochrony antykorozyjnej oraz przed skażeniem mikrobiologicznym (biocydy),
♦ substancje utleniające, do dezynfekcji – utleniaczem jest np. nadmanganian potasu, stosowany w odżelaziaczach, do dezynfekcji stosuje się zwykle związki chloru, jak choćby podchloryn sodu.
Działanie pompy dozującej może być sterowane wg przepływu wody, za pomocą wodomierza kontaktowego, wówczas jest to dozowanie ciągłe. Taki sposób stosuje się przy kondycjonowaniu wody poprzez dozowanie inhibitora korozji.
W przypadku zapobieganiu rozwojowi mikroorganizmów w układach chłodniczych i klimatyzacji można dawkować preparaty w sposób szokowy. W takim wypadku obsługa stacji dozującej polega na ręcznym włączaniu dozowania odpowiedniej dawki preparatu.
Pompa dozująca może być umieszczona na ścianie – sposób wygodny do obsługi, większa ochrona przed przypadkowym zniszczeniem.
Wersje nabeczkowe, czyli pompa dozująca umieszczona jest bezpośrednio na zbiorniku z preparatem, również znajdują zastosowanie. Systemy nabeczkowe to rozwiązanie tańsze w stosunku do wersji naściennych.
.
Przykładowa instalacja, w której zastosowano dozowanie chemiczne: Galeria handlowa i uzdatnianie wody.